alicia.cz

Volný čas, zábava, cestování…

Kypr je ostrovem příležitostí

Obecně o Kypru

Zatím k poměrně neznámým evropským turistickým destinacím patří ostrov Kypr. Po Sicílii a Sardinii jde o třetí největší středomořský ostrov. Leží ve východní části Středozemního moře, asi 100 kilometrů od břehů Turecka. Něco přes 150 kilometrů východně od Kypru leží Sýrie. Z pohledu cestování a dovolené je důležitou skutečností, že na ostrově spadne hlavně během letní sezóny jen minimum srážek. Prakticky žádný den v roce zde teploty neklesají pod 20 stupňů Celsia.

kypr-utesy

Ostrov Kypr patří k ideálním destinacím nejen pro ty z turistů, kteří si rádi užívají pohodlí a do světa vyjíždějí převážně na organizované zájezdy od nejrůznějších cestovních kanceláří, tak také pro turisty, kteří rádi cestují nezávisle na komkoliv a svou cestu si plánují do posledního detailu sami.

Dovolená na Kypru

Kypr nabízí nepřeberné množství aktivit všem jedincům, kteří sem přijeli prožít dovolenou aktivním způsobem a ne jen polehávání na místních plážích. Podobně se ale v kyperských letoviscích mohou této oblíbené činnosti věnovat ti, kteří si pod lenošením na plážovém lehátku a koupáním se v prohřátých mořských vodách představují ideální dovolenou.

kypr-kyrenia

Zatím ne příliš známou skutečností je pověst ostrova Kypr coby Ostrova zamilovaných. Mnoho jeho návštěvníků sem přijíždí z celého světa strávit své líbánky. Důvodem je pravděpodobně stále ještě zachovalá romantika zdejších malých vesniček v horském vnitrozemí nebo příjemných restaurací s nádherným výhledem na okolní moře v letoviscích na pobřeží.

Pobyt na ostrově Kypr je i skvělým způsobem, jak strávit dovolenou, pro milovníky historie. Celý ostrov je posetý desítkami archeologických nalezišť. Ta postupně odkrývají tisíciletou historii ostrova. K nejznámějším nálezům patří četné malebné mozaiky a krásné fresky. Stejně tak se zde zachovala i celá řada historických staveb a budov. Mezi nimi vynikající starodávné kláštery a byzantské kostely.

kypr-pamatky

Na Kypr také přijíždí spousta příznivců pěší turistiky a cyklistiky. Vnitrozemí ostrova totiž skýtá možnost celé dny se toulat po horách či projíždět na horském kole zdejší zastrčená zákoutí. Z vrcholů pohoří Troodos se aktivním jedincům naskýtají nádherné výhledy nejen na ostrov samotný, ale též okolní moře.

Moře na Kypru

Jak již bylo napsáno výše, na ostrově se bude líbit také příznivcům plážového odpočinku a koupání. Výhodou ostrova je jeho poloha. Prakticky každý den tu od moře fouká příjemný mořský vánek. Pobyt na zdejších plážích tak neznamená být vystaven nadměrnému horku pálícího středomořského slunce.

kypr-potapeni

Ostrov Kypr je též ideální destinací pro příznivce přístrojového potápění. Pobřežní vody skrývají nejen až neuvěřitelně bohatý podmořský život včetně mnoha korálových útesů. Na dně v okolí ostrova leží také několik vraků potopených lodí, určitě stojících za prozkoumání. Proto jsou kyperská letoviska často navštěvována nejen amatérskými potápěči, tak také profesionály.

Co dál na Kypru?

Nedílnou součástí pobytu na Kypru je také ochutnání něčeho z jeho jedinečné kuchyně. Turisté mohou během pobytu na ostrově ochutnat z celé řady zdejších pokrmů z tradiční ostrovní gastronomie. A dovolená na Kypru by nebyla završená, aniž by zde jeho návštěvníci neochutnali jedinečné víno. To má více než tisíciletou tradici a o jeho kvalitě se již přesvědčila celá řada návštěvníků ostrova.

kypr-skala

Kdo se chce na Kypr vydat kvůli koupání, opalování a provozování nejrůznějších vodních a plážových sportů, měl by svou cestu naplánovat na letní sezónu. Ta zde trvá asi od poloviny května až do poloviny října. Teploty se tu v tu dobu často pohybují kolem třiceti stupňů. Turisté si tak mohou užívat dokonalého léta. Pro koho by byly tyto teploty příliš vysoké a rád se věnuje cyklistice nebo turistice, je ideální vydat se na túru nebo výlet do pohoří Troodos, kde je chladněji.

Pro ty, co chtějí Kypr blíže poznat a pláže nejsou jejich hlavním lákadlem, je ideálním obdobím pro jeho návštěvu jaro. To celý ostrov rozkvétá. Na podzim, jenž je k poznávání Kypru též příznivý, se zase zdejší lesy zbarví do pohádkových barev.