alicia.cz

Volný čas, zábava, cestování…

Kanárské ostrovy

Populární destinace

Kanárské ostrovy patří v současnosti k nejoblíbenějším destinacím pro dovolenou v Evropě. Však je také každým rokem navštíví více než 10 milionů turistů z nejrůznějších koutů světa. Kanárské ostrovy tvoří sedm hlavních ostrovů a pak také několik menších, neobydlených ostrůvku. K pětce největších náleží Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote, Fuerteventura a La Palma. Dva menší jsou potom La Gomera a El Hierro.

Nedaleko Maroka

Celého souostroví leží zhruba na úrovni Egypta v Atlantickém oceánu, jen několik stovek kilometrů od pobřeží Maroka. Nejblíže k pobřeží Afriky jsou ostrovy Fuerteventura a Lanzarote. Z nich je to do Maroka vzdušnou čarou jen něco málo přes 100 kilometrů. Nejvzdálenější La Palma pak leží ve vzdálenosti asi 500 kilometrů od pobřeží Afriky.

Historie souostroví

V současnosti jsou Kanárské ostrovy oficiálně autonomním územím Španělska. Ovšem ostrované tady již od minulosti žijí svým osobitým způsobem života. A tento postoj se odráží i v kultuře celého souostroví. Dějiny Kanárských ostrovů se začínají psát již ve starověku. Podle posledních průzkumů se zdá, že v období antiky sem Římané a Řekové posílali vyhnance ze severních regionů Afriky. Tito trestanci tu pak zakládali první osady. Význam Kanárských ostrovů pro Evropu se začal projevovat zejména na konci 15. století, v době zámořských objevitelských plaveb. Tou dobou založili francouzští mořeplavci na Fuerteventuře první přístav a začalo osídlování tohoto souostroví. V dnešní době zažívají všechny Kanárské ostrovy turistický rozvoj a jejich návštěvnost rok od roku stoupá.

Ostrovy

Tenerife

Největším ostrovem nejen Kanárského souostroví, ale i dalších ostrovů západně od severoafrického pobřeží, je ostrov Tenerife. Ten se nachází zhruba uprostřed skupiny Kanárských ostrovů a nachází se na něm také nejvyšší hora celého souostroví. Není bez zajímavosti, že současně jde i o nejvyšší horou celého Španělska, neboť svou výškou přesahuje i nejvyšší španělské kontinentální Pyrenejské pohoří. Onou horou je vyhaslá sopka Teide, jejíž vrchol leží v nadmořské výšce 3.718 metrů. Na jejích svazích leží národní park Teide, který patří k oblíbeným výletním cílům turistů, trávících svou dovolenou na Kanárských ostrovech právě na Tenerife. Hlavním městem ostrova Tenerife je Santa Cruz a právě v jeho blízkosti se také nacházejí ty nejznámější pláže na ostrově Tenerife.

Fuerteventura

Druhý největší ostrov Kanárských ostrovů Fuerteventura se rozkládá ve východní části souostroví. Svým návštěvníkům nabízí ostrov Fuerteventura vedle spousty nádherných pláží i pestré možnosti nejrůznějších volnočasových aktivit. Koho by omrzel pobyt na pláži u průzračně čistých vod Atlantského oceánu, může se vydat na výlet například do přírodní rezervace Corralejo. Za návštěvu stojí i zoologická zahrada Oasis. V ní mohou jeho návštěvníci zažít takové atrakce, jako krmení krokodýlů nebo si mohou zaplavat s lachtany.

Gran Canaria

Co do rozlohy třetím největším ostrovem Kanárských ostrovů a druhým nejvíce obydleným je ostrov Gran Canaria. Ten má tvar téměř dokonalého kruhu a za jeho vznikem stojí sopečná činnost. V současnosti je ostrov Gran Canaria vyhlášenou biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO. V severní části ostrova se nachází jeho hlavní město Las Palmas. A právě zde, nedaleko přístavu, je k nalezení známá gotická katedrála svaté Anny. Zajímavostí je, že až do začátku 19. století byla jedinou katedrálou celého Kanárského souostroví. Během své cesty do Ameriky prý ve zdejším přístavu nějaký čas kotvil i známý mořeplavec Kryštof Kolumbus. Nejznámější pláže ostrova Gran Canaria se nacházejí v jeho jižním regionu, v oblasti Maspalomas. Tady, mezi majákem Maspalomas a čtvrtí Playa del Inglés, jsou k vidění i světoznámé písečné duny.

Lanzarote

Ačkoliv všem Kanárským ostrovům dala vzniknout sopečná činnost, asi nejlépe je způsob vzniku těchto ostrovů dobře vidět na ostrově Lanzarote. Ostrov Lanzarote leží jen asi 10 kilometrů od ostrova Fuerteventura. Turisté zde mohou skvěle kombinovat pobyt na písčitých či oblázkových plážích se zajímavými výlety do vnitrozemí. Za návštěvu určitě stojí národní park Timanfaya. Ten získal své jméno podle geologicky ještě vcelku nedávno aktivní sopky. Na ostrově zanechal hlubokou stopu a místní rodák a architekt Cesar Manrique, který zde navrhoval několik významných budov a dokonce restauraci.

La Palma

Na ostrůvek La Palma nejezdí turisté hlavně kvůli zdejší plážím, neboť možností ke koupání je zde, ve srovnání s výše jmenovanými známějšími ostrovy, daleko méně. Hlavním lákadlem je však dokonale zachovalá příroda a její pestrost. Podobně jako ostrov Gran Canaria, i La Palma a její unikátní příroda je pod ochranou organizace UNESCO. Hlavní atrakcí je zdejší národní park Caldera de Taburiente. Již z jeho názvu je patrné, že celá rezervace se rozkládá ve vyhaslém kráteru. Ten má na délku více než 10 kilometrů a vznikl propadem sopečného vulkánu.

Pro každého něco

Každý z Kanárských ostrovů je něčím jedinečný. Záleží pouze na konkrétním jedinci, na který z nich se vypraví a kde hodlá prožít svou dovolenou. Vyznavači plážového lenošení nejčastěji míří na Gran canarii nebo Tenerife, turisté toužící poznat něco více z historie Kanárských ostrovů pak směřují své kroky na Lanzarote. Milovníci přírody a vysokohorské turistiky se pak budou cítit jako v pozemském ráji na ostrově La Palma. Na všech ostrovech Kanárského souostroví však panuje příjemné podnebí, které umožňuje prožít tady příjemnou dovolenou v průběhu celého roku. Není se co divit, že spousta bohatých Evropanů si na Kanárských ostrovech pořizuje svá letní sídla. Příznivé podnebí pak vysloužilo Kanárským ostrovům přízvisko ostrovy věčného jara.