alicia.cz

Volný čas, zábava, cestování…

Letní dovolená

Kam na dovolenou k moři?

Když se vybírá ideální letní dovolená u moře, čas bezstarostného odpočinku daleko od všech starostí a problémů, pravidelně se na toto téma vede spousta rozhovorů v mnoha domácnostech. Každý zaměstnaný člověk, který se prakticky po celý rok nezastaví, moc dobře ví, že jednou za čas je potřeba jak se říká vypnout. Nejlepší je pak odjet, popřípadě odletět, daleko od běžných starostí a nechat odpočinout jak unavené tělo, tak unavenou duši. K tomuto účelu se skvěle hodí některá z mnoha dovolenkových destinací. Dovolená je zkrátka potřeba. A s blížícím se termínem odjezdu nebo odletu každý turista stále netrpělivěji vyhlíží okamžik, kdy nastoupí do letadla, autobusu či auta a na několik dní bude moci na všední život zapomenout.

vlny-na-plazi

Drtivá většina turistů z České republiky cestuje v průběhu letní sezóny na dovolenou do zahraničí. Další možností je pak některé z tuzemských rekreačních center. Cestování v létě je typické zejména pro rodiny s dětmi. V létě totiž mají žáci a studenti nejdelší prázdniny. A právě v tomto období stojí za to vycestovat. Dovolená pak může být delší než jen několik málo dní prodlouženého víkendu.

Co na letní dovolené?

Většina Čechů si pod slovním spojením letní dovolená představí především odpočinek a relaxace na některé ze stovek pláží. Ty obvykle lemují čisté moře v oblíbených prázdninových destinacích. Opalování na plážových lehátkách, popřípadě naopak odpočinek pod slunečníky na rozpálených plážích, kde je to k průzračně čistému moři jen pár kroků, je činností, o které sní hlavně v mrazivém zimním období spousta pracujících. A to nejen v Čechách, ale v celé Evropě. A už od Vánoc se těší na dovolenou k moři, kde se budou moci ohřát a užít si sluníčka a prohřáté vody.

stopy-v-pisku

Komu naopak lenošení na pláži a sladké nicnedělání nevyhovuje a patří k činorodým jedincům, kteří nejlépe zrelaxují při aktivní formě odpočinku, bude vybírat taková místa, kde bude jejich dovolená spíše aktivní a sportovně zaměřená. V nabídce cestovních kanceláří je dnes možné vybírat doslova z tisíců nejrůznějších zájezdů, zaměřených nejen na odpočinek na těch nejkrásnějších plážích světa, nebo naopak na zastrčených malých plážičkách, kde si mohou turisté užívat téměř dokonalého soukromí, ale také třeba na poznávání kultury a tradic navštívené země, možnost o dovolené sportovat, poznávat nová místa a nové lidi nebo se třeba bavit až do pozdních ranních hodin.

Oblíbené destinace

A kam že čeští turisté cestují na letní dovolenou nejčastěji? Tradičně nejoblíbenější a Čechy nejnavštěvovanější destinací je Chorvatsko. Každým rokem míří do této země na břehu Jaderského moře statisíce cestovatelů ze všech koutů České republiky. Výhodou Chorvatska je jeho geografická blízkost. Průměrně zdatný řidič se na pobřeží Jadranu dostane z Čech za nějakých 12 hodin podle zvoleného letoviska.

pisecna-plaz

Další oblíbenou destinací, kde mohou čeští turisté strávit příjemnou letní dovolenou, je z podobných důvodů jako Chorvatsko i jeho sousedka Itálie. Její bílé písečné pláže již okouzlily mnoho turistů z celé Evropy. Dovolená v Itálii je pro mnoho Čechů zárukou skvělého odpočinku. Na hranici dojezdnosti z Čech leží také Španělsko. Na pultech mnoha cestovek je stále ještě možné najít autobusové zájezdy do této jihoevropské země. Jejich popularita má ale spíše klesající tendenci.

Letecká doprava na dovolenou

Cestovat po zemi autem, autobusem či vlakem ale není jediným způsobem, jak se dostat na místa, kde trávit nejen letní dovolenou. Letecká doprava se během posledních desetiletí stala dostupnější pro stále více turistů. A z pochopitelných důvodů nabírá na čím dál větší oblibě. Však se není co divit. Doprava letadlem je rychlá, pohodlná a v první řadě velmi bezpečná.

hotelova-plaz

Nejpopulárnějšími destinacemi, kam se každým rokem vydávají na letecké zájezdy desetitisíce turistů z naší domoviny, jsou státy podél Středozemního moře a země na Blízkém východě. Češi také často létají na dovolenou na španělské Kanárské ostrovy v Atlantickém oceánu. Oblibě se těší i ostrovy ve Středozemním moři, ke kterým patří Mallorca, Menorca, Kypr, Malta a další.

Movití klienti či milovníci exotické dovolené se vydávají poněkud dále. Příkladem může být stále dostupnější Thajsko. Opravdovým rájem k prožití jedinečné dovolené jsou pak destinace jako Maledivy, Seychely, Srí Lanka, Kuba popřípadě Mauritius a další exotické země.