alicia.cz

Volný čas, zábava, cestování…

Omán

Východní část Arabského poloostrova

Omán, země ležící na východním výběžku Arabského poloostrova, je pro většinu turistů (a to nejen z České republiky) zatím velkou neznámou. Což je bezpochyby škoda, neboť Omán svým návštěvníkům nabízí možnost prožít zde příjemnou dovolenou a současně poznat něco z bohaté historie a kultury Arabského poloostrova. Působivá orientální atmosféra se v Ománu mizí se zelenými tropy a tento kontrast boří mýty o tom, že Arabský poloostrov je jen vyprahlá poušť. Překrásné pláže s bílým pískem lákají ke koupání v průzračně čistých vodách Arabského moře a tajuplná pouštní města zvou k objevování.

Sultanát

Státním zřízením je Omán sultanát. Jak již bylo napsáno dříve, nachází se na východě Arabského poloostrova. Jeho břehy omývá Arabské moře z jihovýchodu, severovýchodní pobřeží pak již bývá geograficky řazeno k Ománskému zálivu. Na pevnině sousedí Omán se Spojenými arabskými emiráty na severu, se Saúdskou Arábií na západě a konečně s Jemenem na jihozápadě. Hlavním městem sultanátu Omán je Muskat. Ten je k nalezení na severovýchodním pobřeží Ománu. Muskat byl již v minulosti významným přístavem a strategická poloha dělala z Ománu důležitou obchodní křižovatkou již během minulosti.

Pouštní stát

Podobně jako v případě dalších zemí na Arabském poloostrově, i většinu území Ománu zabírá poušť. Do ní se turisté vypravují nejčastěji za poznáním původního způsobu života Ománců. V Ománu není žádná řeka, sladká voda tu spíše vytváří malé potůčky. Během období dešťů stéká směrem k moři několik vádí. Jejich voda ale k Arabskému moři většinou nedorazí.

Sever a jih

Turisticky nejatraktivnějšími regiony v Ománu jsou sever a jih. Sever sultanátu Omán leží na stejné zeměpisné šířce jako třeba Spojené arabské emiráty či letoviska v blízkosti Marsa Alam v Egyptě. Další srovnatelnou destinací jsou třeba španělské Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu. Podnebí na severu Ománu je tak srovnatelné s destinacemi ve Středomoří. Jde tudíž o ideální destinaci k prožití příjemné dovolené u moře. Jih Ománu už zasahuje do tropického pásma. Letní teploty vzduchu tu pravidelně překonávají hranici 35 stupňů Celsia. Do této části Ománu by tak měli cestovat pouze turisté, kteří nemají problém s velkými horky. Za poznáním jižní části sultanátu Omán je proto vhodné se vypravit v době, kdy u nás v Evropě panuje zima. Konkrétně se jedná o měsíce listopad až březen. Tou dobou dosahují teploty v Ománu maximálně 30 stupňů Celsia a pobyt tady tudíž bude vyhovovat takřka každému.

Přílet do Ománu

Srovnání se Spojenými arabskými emiráty zaslouží Omán nejen z pohledu geografie, ale také z pohledu turistiky. Cesta z pražského letiště do Ománu trvá asi 8 hodin. Protože z Prahy nelétají do Ománu přímé linky, nejjednodušší cesta vede přes Dubaj v sousedních Arabských emirátech. Jen pro zajímavost, po příletu na Muskatské letiště je třeba přeřídit své hodinky o tři hodiny vpřed. Ačkoliv je úředním jazykem pro Omán arabština, turisté se zde obvykle dobře domluví anglicky. A aby byly turistické povinnosti, spojené s příletem na území sultanátu Omán, kompletní, stejně jako třeba v Egyptě je tady potřeba počítat s turistickým vízem. To je možné si pořídit přímo na letišti po příletu. Za pobyt, nepřesahující svou délkou 10 dnů, se platí kolem 250 Kč.

Pláže

Většina turistů, kteří si zvolili ke své dovolené Omán, přilétá na východ Arabského poloostrova kvůli zdejším plážím. Jejich povrch je tvořen bílým pískem a do průzračně čistých mořských vod se svažují jen pozvolna. To je dobrou zprávou nejen pro horší plavce, ale i pro rodiče s malými dětmi. Ománské pláže jsou totiž k rodinné dovolené takřka ideální. Rodiče se na plážích sultanátu Omán nemusejí obávat pustit své děti do vody samotné a nechat je dovádět v klidném moři bez velkých vln zcela bez obav. Protože Omán leží skutečně daleko na jihu, Evropané by měli určitě pamatovat na dobrou a kvalitní ochranu před sluncem. Spálit se je tu možné už jen během několika minut.

Dhofar

Celková délka pobřeží, kterou se může Omán chlubit, přesahuje 1.500 kilometrů. A tak možností, kde mohla příroda vytvořit skvělé pláže, jako stvořené k dokonalému a bezstarostnému koupání v průzračně čistém moři, je skutečně dostatek. Údajně ty nejhezčí pláže v Ománu se nacházejí v guvernorátu Dhofar. Ten leží na samém jihu Ománu, u hranic s Jemenem. Největším městem této oblasti je Salalah. Zdejší členité pobřeží je charakteristické spoustu překrásných zálivů. Ty si oblíbili nejen turisté, ale třeba i plameňáci. Tyto překrásné vodní ptáky je tady možné pozorovat ve volné přírodě. Čisté moře podél pobřeží je pak ideální ke šnorchlování či přístrojovému potápění.

Nákupy

K dovolené v arabské zemi už tak nějak tradičně patří nakupování. A ani Omán není výjimkou. Původní arabskou atmosféru je možné v Ománu vnímat takřka na každém kroku. Turisté by si určitě neměli nechat ujít možnost navštívit zdejší tradiční trhy. Těm se tady říká souky. Nabídka zboží je opravdu pestrá. Výhodně se na trhu dají nakoupit třeba zlaté či stříbrné šperky, orientální koření a nebo nejrůznější textilní výrobky. A stejně jako v jiných zemích arabského světa, i tady je během nakupování nezbytné smlouvání. Prvotní navrhovaná cena bývá obvykle značně nadsazená. Turisté, kteří nesmlouvají, by tak mohli za zboží zaplatit zbytečně vysokou cenu. Když už je řeč o nakupování, do Ománu se vyplatí vzít s sebou hotovost buď v amerických dolarech, nebo v eurech. Tyto měny je následně možno směnit buď přímo v hotelích, směnárnách či bankách za ománské rijály. Za zmínku stojí i skutečnost, že Omán si tolik nepotrpí na spropitné, na které mohou být turisté zvyklí z jiných, turisticky často navštěvovaných arabských zemí.

Gastronomie

Ománská kuchyně je pochopitelně nejvíce ovlivněna arabskými vlivy. Turisté se na dovolené v Ománu setkají s podobnými pokrmy, jako třeba v Arabských emirátech nebo v Egyptě. Ománská jídla bývají často hodně kořeněná. Přílohu k masu tvoří nejčastěji rýže či chlebové placky. Za místní specialitu platí káva, jež se připravuje z pražených kávových zrn a kardamomového prášku. Ománci si kávu obvykle sladí datlemi nebo sladkou chalvou.

Musandam

Geografickou zajímavosti sultanátu Omán je, že na poloostrově Musandam, jenž vybíhá daleko do Hormuzského průlivu, se nachází jeho exkláva. Této části ománského území se někdy přezdívá arabské Norsko. Terén je zde totiž velice hornatý a podél pobřeží se nachází spousta fjordů, připomínajících tuto severskou zemi. Skály a absence písku podél pobřeží jsou hlavními faktory, proč je tady voda v moři hned u břehu až neuvěřitelně čistá. I to je důvodem, proč je poloostrov Musandam tak oblíbený mezi milovníky šnorchlování a přístrojového potápění. Ve volné přírodě je tu možné spatřit hejna delfínů, kteří jsou důkazem čistoty a kvality vody podél pobřeží této části Arabského poloostrova.

Hlavní město

Za návštěvu určitě stojí i hlavní město Muskat. Na rozdíl třeba od moderní Dubaje se tady ještě podařilo zachovat jeho původní atmosféru. A tak si tady turisté udělají dobrou představu o tom, jak se dříve na Arabském poloostrově vlastně žilo. V Muskatu je možné navštívit i celou řadu památek. Obdivovat je je však možné většinou pouze zvenku. Kdo už je jednou v Muskatu, určitě by měl zajít na zdejší tržiště. Muskatský souk se nachází ve čtvrti Mutrah. Dominantu města Muskat tvoří Velká mešita sultána Kábúse (Qaboos Grand Mosque). Jde o moderní stavbu, která byla dokončena začátkem tohoto století. Kdo by měl zájem poznat Kábúsovu mešitu zevnitř, může tak učinit každý den dopoledne, kdy není mešita využívána k modlitbám.