alicia.cz

Volný čas, zábava, cestování…

Dovolená na Mallorce

Proč na Mallorcu?

Trávíte rádi dovolenou na písečných plážích Španělska? Letoviska na Costa Brava, Costa Dorada, Costa Blanca a dalších už ale znáte téměř nazpaměť? Zkuste se při plánování dovolené posunout na mapě asi o 350 kilometrů jihovýchodním směrem a zauvažujte o největším z Baleárských ostrovů o Mallorce. Mallorca se nachází asi 200 kilometrů jihovýchodně od Barcelony. 200 kilometrů východně je to odtud také od Valencie. Je obklopen průzračně čistými vodami Středozemního moře a dovolená na Mallorce se nese především ve znamení stálého a slunečného počasí.

mallorca-pobrezi

Většina turistů, mířících na dovolenou na ostrov Mallorca, si chce během pobytu na ostrově užít užít především široké písečné pláže a krásně čisté moře. Ale zdaleka ne všichni z jejích návštěvníků sem míří za odpočinkem a lenošením na horkým středomořským sluncem vyhřátém písku pláže. Mallorca má co nabídnout i těm jedincům, kteří chtějí poznat něco z její historie nebo se pokochat krásou ostrovní přírody. Nejlepším způsobem, jak alespoň během jednoho dne dovolené procestovat většinu ostrova a poznat o Mallorce něco více, je půjčit si auto. Toto objevování není nijak finančně náročné. A díky svobodě, kterou automobil přináší, se můžete zdržovat na těch nejkrásnějších a nejzajímavějších místech tak dlouho, jak dlouho chcete.

Kam na Mallorce?

A která že jsou ta nejznámější místa, stojící za shlédnutí a prozkoumání. Místa, bez jejichž návštěvy by dovolená na ostrově Mallorca nebyla úplně kompletní? Na severovýchodě je milovníky pěší turistiky velmi hojně vyhledávané pohoří Sierra de Tramuntana. Nejvyšší hora se tady šplhá až do výšky téměř 1.500 metrů. Pokud se dostanete až na její vrchol, budete z ní mít nádherný výhled na celý ostrov Mallorca a modré moře okolo.

mallorca-pristav

Jeskyně Mallorky

Na severu Mallorky se nacházejí dva jeskynní komplexy Coves dels Hams a Covel del Drach. Ty určitě stojí alespoň za krátkou návštěvu. Překrásné a až neskutečné útvary, které příroda modelovala z vápence po několik tisíciletí, a pohled na podzemní jezero o délce 177 metrů je doslova dechberoucí. Ovšem těmito dvěma komplexy výčet jeskyní na Mallorce rozhodně nekončí. Za návštěvu určitě stojí i vápencové jeskyně Coves d´Artá. Jejich tajemnou a temnou atmosférou se údajně nechal inspirovat sám Jules Verne k napsání známého fantastického románu Cesta do středu země.

Příroda na Mallorce

Kdo by chtěl blíže poznat jedinečnou přírodu ostrova Mallorca, měl by do svého itineráře cest po ostrově zařadit bažiny v přírodním parku S’Albufera. Obrovská hejna nejrůznějších druhů ptáků, kteří v oblasti S’Albufera hnízdí, oživují jinak vcelku tichou krajinu bažin. V 19. století tu probíhaly rozsáhlé projekty na její vysušení. Naštěstí pro současné generace k tomu ale nikdy nedošlo. Ještě dnes se zde ale nachází síť odvodňovacích kanálů, stezek a mostů. Přírodní park, za který byly bažiny S’Albufera prohlášeny, se rozkládá na ploše asi 800 hektarů. A kromě cesty po svých jej můžete poznávat třeba ze sedla jízdního kola. Dovolená na Mallorce tak může být zpestřena o další zajímavé zážitky.

mallorca-zaliv

Sa Calobra

Pro někoho možná trochu neobvyklým lákadlem je silnice Sa Calobra. Ta láká především dobré řidiče, kteří chtějí o dovolené zažít něco mimořádného. A kteří si současně dokáží naplno vychutnat jízdu plnou zatáček s převýšením tisíc metrů ať již zpoza volantu nebo řídítek motocyklu. S velkým množstvím začátek si tady můžete velmi lehce připadat jak na nějaké pitoreskní horské dráze. Kdo ale divokou jízdu úspěšně absolvuje, bude ho na konci čekat odměna v podobě krásné romantické pláže. Na ní si může odpočinout a vykoupat se v moři.

Hlavní město Palma

Během dovolené na Mallorce byste rozhodně neměli opomenout návštěvu hlavního města Palma de Mallorca. V něm se můžete pokochat pohledem hned na několik architektonických památek z dávných dob Římské říše. Mezi dominanty města patří například katedrála La Seo či arabský palác Almuidana. Za zmínku stojí i Červený šíp, starý vlak, s kterým se můžete svézt z Palmy do Sóller a zpět.

palma-mallorca

Mallorca je určitě zajímavým místem pro ty z turistů, pro které dovolená neznamená trávení dnů na plážovém lehátku pod slunečníkem, ale kteří chtějí poznat jiné kultury a zvyky. Dovolená v letoviscích na Mallorce by pak určitě nebyla završená bez ochutnání zdejších kulinářských specialit a široké nabídky zdejších mořských plodů. Ostrov Mallorca je schopen turistu doslova chytnout do svých spárů a na konci dovolené nebude chtít pustit.