alicia.cz

Volný čas, zábava, cestování…

Chalkidiki

Proč do Řecka?

Důvodů, proč v současnosti cestují desetitisíce turistů nejen z České republiky na letní dovolenou do Řecka, by bylo možné vyjmenovat několik. Nemálo z nich se do Řecka vydává kvůli jeho bohaté a pestré historii. Ty nejznámější starořecké báje a pověsti zná snad každý školák. A Řecko nabízí možnost poznat na vlastní oči zemi, kde tyto poutavé příběhy vznikaly. Turisté, kteří se vypraví strávit svou dovolenou u moře v Řecku právě na poloostrov Chalkidiki, tady budou mít od všeho něco. Zdejší překrásné písečné pláže lákají k odpočinku a dovádění v průzračně čistém moři, antické památky pak k poznávání historie a dávné kultury.

Atraktivní Chalkidiki

Poloostrov Chalkidiki se rozkládá v severovýchodní části Řecka. Na jeho návštěvníky tady čeká dovolená, na kterou určitě nezapomenou. Překrásná řecká krajina s pestrobarevnými květy okouzlí milovníky přírody, četná archeologická naleziště zase určitě zaujmou milovníky historie. Na Chalkidiki se dostane každému dle libosti obojího. Fakticky se poloostrov Chalkidiki skládá ze tří výběžků. Ty směřují jihovýchodním směrem do vod Egejského moře. Tyto výběžky nesou názvy Kassandra, Sithonia a Athos. Dle pověsti jde o bájný trojzubec boha moří Poseidona.

3 poloostrovy

Nejsevernějším výběžkem je Athos. Na jeho území se rozkládá mnišská republika a není možné tu strávit dovolenou. Spousta turistů sem jezdí na výlet. Vzhledem ke skutečnosti, že na půdu mnišského státu je zakázán vstup ženám a samozřejmě zde neexistují ani žádné hotely, zájemci o dovolenou se tady tak jako tak nemají kde ubytovat. Zato Kassandra a Sithonie se pyšní desítkami nejrůznějších prázdninových středisek, ve kterých je možné strávit příjemnou dovolenou. I když se oba poloostrovy od sebe liší, svým návštěvníkům nabízejí překrásné písečné pláže a spoustu možností, jak si užít zasloužený čas volna a odpočinku. Poloostrov Kassandra je ve srovnání se Sithonií mnohem rušnější. Příležitostí k večerní zábavě je na Kassandře daleko více. Sithonia je naopak skvělým místem, kde si mohou klidnou a příjemnou dovolenou užít všichni turisté, toužící zejména po klidu a rádi tráví svůj čas na plážích, kde budou mít dostatek soukromí a prostoru.

Prvotřídní pláže

I když, co se popularity prázdninových destinací, vedou z pohledu Řecka jednoznačně ostrovy, pevninské Chalkidiki má bezpochyby svým návštěvníkům co nabídnout. Dle mnohých znalců přímořských letovisek v Řecku se na Chalkidiki dokonce nacházejí jedny z nejkrásnějších pláží v celé zemi. Několik desítek z nich bylo za svou čistotu a kvalitu odměněno prestižním oceněním Modré vlajky. Kdosi si dal tu práci spočítat celkovou délku pláží na Chalkidiki a jeho blízkém okolí. Došel k úctyhodnému číslu více než 200 kilometrů. Je tedy více než zřejmé, že si zde pláž, která bude vyhovovat přesně jeho požadavkům, najde každý. Jedinci, co mají rádi vybavené pláže, na nichž si mohou zapůjčit lehátka a slunečníky a chtějí mít k dispozici třeba i sprchy se sladkou vodou či rychlé občerstvení v blízkosti, budou své kroky pravděpodobně směřovat k plážím přímo u známých turistických letovisek. Naopak turisté, toužící po soukromí, se budou vydávat od svého ubytování dále. Ti budou s největší pravděpodobností vyhledávat zastrčené zátoky, v nichž si budou moci užívat celý den u vody v naprostém soukromí.

Oblíbená letoviska

K nejoblíbenějším letoviskům nám Chalkidiki patří bezpochyby oblast Sani na západním pobřeží Kassandry. Dle starověkých bájích vládla městečku Sani kdysi dávno bohyně Artemis. V jeho okolí bylo nalezeno několik významných archeologických nálezů. Nedaleký Afytos, rozkládající se už na východním pobřeží Kassandry, nabízí všem turistům, kteří zvolili ubytování v západní části Chalkidiki, dlouhou písečnou pláž. Na ní budou mít dostatek prostoru i uprostřed hlavní turistické sezóny.

Gerakini v zálivu Toroneos, jenž od sebe odděluje Kassandru a Sithonii, je naopak pláží a současně prázdninovým střediskem, které si oblíbily rodiny s dětmi. Pozvolný vstup do moře je ideální ke koupání neplavců a malých dětí. Široké možnosti provozování nejrůznějších vodních a plážových sportů pak lákají aktivní jedince. V již zmíněné oblasti Sani na Kassandře jsou skvělé podmínky pro šnorchlování a přístrojové potápění. V Porto Carras na západním pobřeží Sithonie je k dispozici potápěčská základna (odkaz v angličtině). Milovníci golfu si zde navíc mohou zahrát na udržovaném golfovém hřišti. Mimochodem Sani i Porto Carras patří k vyhledávaným lázeňským resortům.

Mladé páry si zase zamilovaly vesničku Hanioti. Ta se nachází na východním pobřeží Kassandry a její romantické prostředí je jako stvořené k nevšedním zážitkům. Říká se, že nejteplejší voda v oblasti Chalkidiki je kolem již zmiňovaného letoviska Afytos. Afytos je poměrně malé prázdninové středisko a zdejší pláže jsou vesměs klidné. A i toto letovisko předurčuje mírný vstup do vody k rodinné dovolené. Průzračně čistá voda u krásné pláže a široká nabídka vodních sportů láká turisty do střediska Gerakini. Dlouhé písečné pláže, jako stvořené pro rodinnou dovolenou, jsou pak nalezení v Sarti na východní straně Sithonie.

Vnitrozemí

I když pláže jsou jednoznačně hlavním důvodem, proč tolik turistů přijíždí strávit svou dovolenou právě na Chalkidiki, tento řecký region má co nabídnout i ve svém vnitrozemí. Díky dostatku vláhy se tady dobře daří přírodě. Už jen pár stovek metrů od pobřeží je možné se procházet v četných olivových nebo borových hájích. Časté jsou tu i platany, cypřiše, eukalypty a samozřejmě i teplomilné ovocné stromy. Dále ve vnitrozemí, kde se již k nebi zvedají hory, je možné se procházet romantickými údolími, která zvou k dobrodružným výletům. Nefalšovanou romantiku starého Řecka je možné vnímat v malých a zapadlých horských vesničkách dále od moře. Typické řecké taverny, poklidné posezení v nich a ochutnávka zdejších gastronomických specialit určitě stojí alespoň za vyzkoušení.

Podnebí

Jedním z důvodu, proč Chalkidiki neustále získává mezi turisty na oblibě, je zdejší příjemné podnebí. V průběhu letní sezóny zde po většinu času svítí slunce. Průměrné teploty se pohybují kolem 35 stupňů Celsia. Voda v moři je pak vyhřátá na příjemných 22 stupňů. Líbit se tady bude hlavně turistům, kteří nesnášejí příliš vysoká horka, která tou dobou panují kupříkladu v Egyptě nebo v Tunisku.

Doprava na Chalkidiki

Z Prahy trvá let do Soluně, která leží na západním okraji Chalkidiki, asi dvě hodiny. Během této doby urazí cestující v letadle vzdálenost více než 1.500 kilometrů. Jen tak mimochodem, Soluň je druhým největším městem v celém Řecku. I tato metropole stojí alespoň za krátkou návštěvu. Četné památky určitě potěší srdce příznivců historie. Rodiče s dětmi pak bezpochyby ocení možnost navštívit blízký vodní zábavní park s názvem Waterland.