alicia.cz

Volný čas, zábava, cestování…

Černá Hora a letní dovolená

Základní informace o Černé hoře

Černá Hora je malým balkánským státem na pobřeží Jaderského moře podobně jako třeba populární Chorvatsko. V něm mohou turisté během své letní dovolené zažít jedinečné zážitky. A též poznat něco z její krásné přírody a kulturního dědictví. Nejčastěji navštěvovaným výletním místem v Černé Hoře je největší záliv v jižní části Jadranu s názvem Boka Kotorská. Letní dovolená na jeho pobřeží ovšem není až tak obvyklá.

Boka Kotorská

Záliv má na délku úctyhodných 28 kilometrů. To jí řadí k vůbec největším přírodním zálivům na evropském kontinentě. Celý záliv Boka Kotorská tvoří vlastně čtyři menší zálivy. Od moře nejvzdálenějšími jsou Kotorský a Risanský. Blíže k Jadranu pak leží Tivatský a Hercegnovský. Nejužší místo na vstupu do poslední části zálivu Boka Kotorská se nazývá Verige. Slovo se dá přeložit jako řetězy a jde o asi 350 metrů širokou úžinu. V minulosti přes ní byly napínány silné železné řetězy, které měly bránit vplutí nepřátelských lodí do zálivu.

cerna-hora-kotor

Nejblíže k moři leží záliv Hercegnovský. Ten je pojmenován podle města na jeho pobřeží Herceg Novi. Dále v zálivu se pak nachází Tivatský záliv. V něm leží i několik ostrovů. Nejznámějším z nich je ostrov svatého Marka nedaleko mezinárodního letiště v Tivatu. Poté následuje již zmiňovaná úžina Verige. Za ní jsou pak spojené zálivy Risanský a Kotorský. Risanský záliv leží na západě a je pojmenován po městečku Risan. Podobně Kotorský záliv nese své jméno po starobylém městě Kotor. To bylo dříve velmi významným vojenským přístavem.

Historie

První historické zmínky o pevnosti, jež se nacházela na místě současného Kotoru, jsou datovány již do sedmého století našeho letopočtu. A až do konce dvanáctého století sloužil Kotor jako jeden z nejdůležitějších přístavů Byzantské říše. Ta se na území, jež dnes patří republice Černá Hora, nacházela. Od konce osmnáctého století až do první světové války byla pak celá Černá Hora součástí Rakousko –
Uherské provincie Dalmácie. V Kotoru měla kotviště velká část Rakousko – Uherské vojenské flotily.

cerna-hora-budva

O tom, že je Boka Kotorská skutečně jedinečnou destinací a během pobytu v Černé Hoře by se sem měli turisté minimálně zajet podívat alespoň na krátký výlet, svědčí i skutečnost, že byla jako celek zapsána už v roce 1979 na Seznam světového dědictví UNESCO.

Kromě mohutného opevnění nedaleko kotorského přístavu stojí za vidění i pevnost svatého Jana. Ta se nachází asi čtvrt kilometrů nad samotným přístavem. Určitě stojí za to dojít až k ní i přesto, že jde o náročný výstup. Nabízí totiž jedinečný výhled na celou zátoku. Turisté, kteří se rozhodli poměrně namáhavou cestu absolvovat, budou odměněni skutečně ojedinělým panoramatem.

I když se letní dovolená v Černé Hoře pomalu dere na výsluní popularity i mezi českými turisty, Kotor je velmi zajímavé místo z historického hlediska. A určitě patří k tomu nejlepšímu, co může Černá Hora svým návštěvníkům nabídnout, koupání a plážového lenošení si zde jeho návštěvníci moc neužiji. I v současnosti je Kotor poměrně frekventovaným přístavem a voda v zátoce nepatří k nejčistším.

Moře a koupání v Černé hoře

cerna-hora-budva-plaz

Nejlepší koupání a také široké možnosti ubytování tak, aby dovolená odpovídala představám o příjemně prožitém čase volna na pobřeží Jaderského moře, nabízí letoviska Budva a Bečiči. Ta leží od Kotoru něco málo přes 20 kilometrů vzdušnou čarou na jih.

Pro většinu turistům znamená dovolená v destinaci Černá Hora právě pobyt na budvanské pláži. Samotná Budva, která je jedním z nejvýznamnějších prázdninových středisek celého černohorského pobřeží Jaderského moře, jen malým městečkem. Trvale tu žije jen asi necelých deset tisíc obyvatel. I historie Budvy sahá daleko do minulosti. V současnosti turisté rádi chodí na romantické procházky po setmění do historického jádra, které se chovalo prakticky v nezměněné formě až do současnosti.

Městečko Budva postihlo na přelomu osmdesátých a devadesátých let 20. století ničivé zemětřesení. Zdejším obyvatelům se však podařilo většinu města, a to včetně historického jádra, kterému se říká Stari Grad, obnovit. Dnes by jen těžko někdo odhadoval, které budovy jsou původní a ničivé zemětřesení přežily, a které byly v minulosti rekonstruované.

cerna-hora-becici

Okolí Budvy nabízí svým návštěvníků hned několik pláží. Na nich si mohou dokonale užít příjemně prohřátých a průzračně čistých vod Jadranu a dovolená u moře tady bude jak má být. Jedna z pláží se nachází přímo u historického centra městečka Budva. Další pak leží asi dva kilometry východně. Ta se táhne podél pobřeží v délce téměř dvou kilometrů a právě u ní bylo vybudováno populární černohorské letovisko Bečiči.

Černá Hora je určitě destinací, která si zaslouží minimálně pozornost při zvažování, kde by byla letní dovolená u moře nejlepší. Svým návštěvníkům nabízí pestré možnosti odpočinku a relaxace od klasického plážového lenošení počínaje a možností prožít aktivní dovolenou konče. Černá Hora je ideálním místem pro cykloturistiku a horskou turistiku. Stejně tak si zde na své přijdou i milovníci vodních a plážových sportů.